دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 - Monday, April 23, 2018
خبر خوان دانشكده مهندسی عمران
Skip Navigation Linksخانه >> آزمایشگاه های دانشکده >> آزمایشگاه ژئوماتیک
تاریخ بروز رسانی: 0:1:14 1394/1/23 آزمایشگاه ژئوماتیک

با توجه به روند مهاجرت به شهرها و افزایش معضل ترافیکی، رشد چشمگیر پروژه‌‌های عمرانی، ایجاد مسائل جدید زیست محیطی، استفاده بهینه از زمین با توجه به کمبود منابع کشاورزی، فرصت‌‌ها و چالش‌‌های موجود در مسائل نظامی و ماهواره-ای، ضرورت شناخت و پیشگیری از سوانح طبیعی و در صورت نیاز مدیریت بحران این سوانح  و ... ، نیاز به نقشه‌‌های دقیق و قابل اطمینان با کاربری‌‌های متنوع بیش از پیش شده است. از طرف دیگر، همگام با سایر شاخه‌‌های مهندسی، رشته مهندسی نقشه‌‌برداری (ژئوماتیک) نیز به شدت تحت تاثیر پیشرفتهای تکنولوژیکی قرار گرفت.
 ابداع سیستم‌‌های ماهواره‌‌ای تعیین موقعیت، تغییرات شگرفی در عالم ژئودزی ایجاد کرد، با پیشرفت کامپیوتر ( سخت افزار و نرم‌‌افزار) فتوگرامتری رقومی پدیدار گشت، ابداع ماهواره‌‌های عکسبرداری و روشهای عددی پیشرفته آنالیز اطلاعات موجب ورود دورکاوی به مهندسی ژئوماتیک شد و مدیریت داده‌‌های مکانی و ایجاد نقشه‌‌های مدرن باعث ابداع سیستم اطلاعات مکانی (GIS) و کارتوگرافی نوبن گشت .
از این رو، بلافاصله بعد از تاسیس گروه مهندسی نقشه‌‌برداری در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، آزمایشگاه ژئوماتیک با چند بخش مجزا افتتاح گردید که عبارتند از:
•    آزمایشگاه ژئودزی ماهواره‌‌ای  و GPS
•    آزمایشگاه فتوگرامتری مقدماتی
•    آزمایشگاه فتوگرامتری پیشرفته
•    آزمایشگاه کارتوگرافی، GIS و RS
آزمایشگاه ژئودزی ماهواره‌‌ای  و GPS
این بخش به تعداد 6 سیستم کامپیوتری مجهز شده است که بر روی هریک از کامپیوترها نرم‌‌افزار کاربردی MATLAB نصب شده است و دانشجویان می‌‌توانند برنامه‌‌های محاسباتی مربوط به دروس سرشکنی و تعدیل خطاها، ژئودزی و محاسبات، نقشه‌‌برداری ژئودتیک و میکروژئودزی را در این قسمت انجام دهند. همچنین، با خریداری و نصب گیرنده‌‌های ماهواره‌‌ای تک فرکانسه و دوفرکانسه، از این مکان می‌‌توان برای انجام پسا پردازش (Post Process)  داده‌‌های ارسالی از ماهواره برای اهداف تعیین موقعیت دقیق نقاط مهم منطقه‌‌ای در سیستم مختصات جهانی، اندازه‌‌گیری بردار جابجایی و تغییر شکل سازه‌‌های حساس، اندازه‌‌گیری حرکت پوسته زمین در مرز گسل‌‌ها و موارد مشابه بهره برد.

آزمایشگاه کارتوگرافی، GIS و RS
این بخش با استفاده از 6 کامپیوتر و یک دستگاه ویدئو پروژکتور تجهیز شده است و آخرین روشهای کارتوگرافی ( ترسیم) نقشه بعد از تخلیه داده‌‌های دوربین توتال استیشن در عملیات زمینی، به دانشجویان آموزش داده می‌‌شود. همچنین با نصب نرم‌‌افزارهای متداول سیستم‌‌های اطلاعات مکانی (GIS) و نرم‌‌افزارهای کاربردی سنجش از راه دور (RS) امکان آموزش این نرم‌‌افزارها نیز فراهم شده است. 
آزمایشگاه فتوگرامتری مقدماتی
این آزمایشگاه مجهز به میز نوری، دستگاه استرئوسکوپ (برجسته بین)، پارالاکس بار، خط‌‌کش‌‌های فلزی و عکسهای هوایی آنالوگ بوده و برای آموزش تهیه نقشه از عکسهای هوایی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. به عبارت دیگر، با استفاده از این آزمایشگاه می‌‌توان به کمک اصول برجسته‌‌بینی دو چشمی و اندازه‌‌گیریهای عکسی، علاوه بر تعیین حدود مسطحاتی عوارض، ارتفاع ساختمانها را محاسبه نموده و توپوگرافی منطقه را با حداقل مراجعه به مکان مورد نظر بدست آورد.
 
 

آزمایشگاه فتوگرامتری پیشرفته
با ورود کامپیوتر و دوربین‌‌های دیجیتال به فتوگرامتری، استفاده از عکسهای هوایی دیجیتال ممکن شد. از این رو، در آزمایشگاه فتوگرامتری پیشرفته با استفاده از دستگاه نیمه‌‌تحلیلی پارادایز و کامپیوتر، برجسته‌‌بینی، اندازه‌‌گیری و ترسیم نقشه با سرعت و دقت بالایی در فرمت نقشه‌‌های dgn و dxf و dwg تهیه و آماده چاپ می‌‌گردند.

 رفتن به بالای صفحه